logo

1. Yeni Nesil Ürünler Bilinçli Çiftçiler Paneli

Kinoa Yetiştiricileri Derneği tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen ve çiftçimizi yeni nesil ürünlerle buluşturmayı, bu ürünler hakkında doğru bilgiler vermeyi hedefleyen ''1. Yeni Nesil Ürünler Bilinçli Çiftçiler'' paneline katılım beklenenden yoğun oldu. 
 
 
Panel, Dernek Başkanımız Sayın Can Temizel'in anlatımlarıyla start aldı. Kinoayı daha iyi tanıyabilmek için tarihçesi hakkında detaylı bilgiler veren Temizel, yerel ve global piyasalardaki kinoa talepleri ve güncel satış fiyatlarıyla sunumuna devam etti. Kinoanın çiftçimiz için katma değeri yüksek, bilinçli yapıldığı takdirde kazanç vadeden bir ürün olduğunun altını çizen Temizel, derneğin çiftçimizi bilinçlendirme konusunda benimsediği misyon hakkında açıklamalar yaptı. 
 
 
Panelde, Türkiye'de kinoa yetiştiriciliğinde yapılan yanlışların, ilk adım ve en temel konu olan tohum seçiminde başladığına dikkat çekildi.lkemizde tohum olarak adlandırılıp satılan 2 numune ile beraber, sertifikalı 3 Peru, 1 ABD, 1 Avrupa tohumunun numuneleri salonda ki izleyicilerin incelemesine sunuldu. Saf tohumlar ile ülkemizde satılan tohumların arasındaki gözle görülür farkları gözlemlemek daha önce bu tohumları ekmiş 
çiftçilerimiz için şaşırtıcı bir tecrübe oldu. Tarım Bakanlığı'mızın tohum olarak satılan ancak hiçbir resmi onayı, izni, sertifikası olmayan bu ürünler konusunda ciddi yaptırımlar üzerinde çalıştığının bilgisi verildi. 
 
 
Sözleşmeli yetiştiricilik sistemiyle alakalı olarak; firmalardan gelen talep üzerine 2016 yılında, belirlenen birkaç çiftçiyle beraber yaklaşık 1.000 dönüm arazi ekilmesi konusunda derneğin aracılık yaptığı bilgisi verilirken, bu yıl bu sistemin test edileceği, başarılı olunması halinde farklı firmalarında bu tür projeleri olduğu, 2017 yılında kinoa konusunda belirli bir bilgiye ve tecrübeye sahip çiftçilerle daha yaygın projelere imza atılabileceğinin altı çizildi. Kinoa yetiştiriciliğiyle ilgili değerli çalışmaları olan Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü'nden Doç. Dr. Hakan Geren'nin ürünün dayanıklılığı,ekim sıklığı, gübreleme, sulama, zararlıyla mücadele konularında yaptığı sunumlarda çiftçilerimiz sorularına cevap alma şansı elde etti.
 
 
Bu yıl ki hasatlardan elde edilen ürünlerin analizini gerçekleştiren Nanolab Labratuarları, Peru'dan ithal gelen ürün ile yerli üretimin kıyaslamasını anlattı. Ağırlıklı olarak aynı besin değerlerinin ön plana çıktığı analizlerde, bu değerleri bitkiyi daha sağlıklı olarak besleyerek yükseltmenin mümkün olduğu vurgulandı.
 
 
Katılımcılara derneğimiz tarafından kinoa bitkisinin temel özelliklerini anlatan bir katalog hediye edilirken, 6 saatten fazla süren panelde herkesin doyurucu bilgiler aldığı yönünde geri dönüşler bizleride çok mutlu etti. Tüm katılımcılara geldikleri için teşekkür ediyor, önümüzdeki dönemde bölgesel faaliyetlerde tekrar bir araya gelmeyi ümit ediyoruz.
 
 
Kinoa Yetiştiricileri Derneği