logo

Dernek Üyelerimiz Danimarka Kopenhag Üniversitesi'ndeydi.

Dernek üyelerimiz Can Temizel, Ogün Kurt, Mustafa Yılmaz ve Semih Karaca Danimarka Kopenhag Üniversitesi'ne ziyaret gerçekleştirdi.

 

Kinoa konusunda 70'li yıllardan bu yana araştırmalarına devam eden ve saf tohum üretiminin dünyadaki en önemli bacağı olan üniversite, derneğimize kapılarını açtı.

 

Üniversite profesörü ve aynı zamanda Birleşmiş Milletler'e bağlı Gıda ve Tarım Organizasyonu(FAO) - Kinoa Komisyonu Başkanı olan Sayın Sven-Erik Jacobsen önderliğinde yapılan incelemelerde üniversitenin üretim koşulları ve ülkemiz için uygun olan saf tohum türleri konusunda geniş bilgiler alındı.

 

Ülkemizin kinoa üretimi konusunda bir çok avantaja sahip olduğuna dikkat çeken Jacobsen, üretimlerin önümüzdeki yıllarda Akdeniz havzasında yer alan ülkelerde yaygınlaştırılacağı konusunda bilgi verdi.

 

Dünya'da ki tüketim alışkanlıklarının değiştiğine, insanların sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürdürebilmeleri için yüksek proteinli, gluten içermeyen, yüksek lifli ürünlere yöneldiğinin altını çizen Profesör;
1996 yılında kinoanın ''gelecek vadeden bitki'' olarak gündeme alındığını, üstünde yapılan araştırmalar neticesinde gerek besin değerleri gerekse yetiştirilişinin kolay olması sebebiyle rakiplerini elediğini, insanlığın en büyük problemlerinden olan gıda sorunu için BM politikası olarak ön plana alındığını belirtti.

 

Son olarak derneğimiz ve üniversite arasında işbirliği protokolü imzalanmasına karar verildi. Ülkemizdeki üretim koşullarının iyileştirilip, üretilen ürünlerin dünya standartlarının üzerine çıkarılması için çalışmalar yürütülmesi yönünde mutabakat sağlandı.