logo

Adıyaman'da da Kinoa Yetiştiriliyor

Adıyaman'ın Besni İlçesi, Beşyol Köyü Hürük Mezrası'nda, çiftçi Abdülkadir Özbay, Kinoa yetiştiriyor...

İlçenin tanınmış çiftçilerinden Abdulkadir Özbay Beşyol köyü Hürük mezrasında Kinoa yetiştiriciliği için demostrasyon çalışması yapıyor.

Yaklaşık 5 da alanda yetiştiriciliği demostrasyonu yapılan bu bitkinin fenolojisi Besni İlçe Tarım Müdürlüğü teknik ekipleri tarafından yerinde takip ediliyor. Bu demostrasyon çalışması sonucu verim ve kalitenin iyi olması durumunda üretici Abdulkadir Özbay 2015 yılı üretim sezonunda üretimini 100 da civarına çıkaracağını ifade etti.

Besni İlçe Tarım Müdürlüğü Kinao bitkisi hakkında bilgilendirme açıklaması yaptı : Quinoa (Chenopodium quinoa Willd) C3 (karbon–3) bitkiler grubundan çift çenekli tek yıllık bir dane bitkisidir.

Quinoa danesi için yetiştirilen bir bitkidir ancak ticari bir değeri olmasa da yaprakları ve yeşil aksamı da salata olarak insan beslenmesinde kullanılmaktadır.

Quinoa tohumları un şeklinde işlenerek ekmek, makarna ve diğer tüm unlu mamullerin yapımında, buğday veya diğer tahılların unları ile karıştırılarak kullanılabilir.

Dane olarak pirinç gibi yemeklerde veya pilavlarda kullanılabilir. Quinoa insan beslenmesi açısından oldukça zengin bir gıdadır.

FAO tarafından yapılan karşılaştırmalarda protein içeriğinin ve kalitesinin yaygın olarak kullanılan tahıllara göre çok daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır.

Nişasta içeriği ise % 60 oranındadır.

Temel aminoasitleri insan beslenmesi açısından oldukça dengelidir.

Genel olarak tahıllarda düşük miktarlarda bulunan lizin bakımından zengindir.

Quinoa tohumları gluten içermez.

Bu özelliği ile diyet uygulayan kişiler için (glutensiz diyetler) ve besleyici özelliği ile çocuk beslenmesinde uygun bir gıda maddesidir.

Quinoa daneleri düşük sodyum içeriğine sahiptir ve kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum, demir, bakır, mangan ve çinko bakımından buğday, arpa ve mısırdan daha zengindir.

Quinoa bitkisinin boyu 50 cm’den 3 m yüksekliğe kadar değişebilir ancak ortalama 1- 1,5 m’dir.

Bitkinin kök sistemi bir ana kökten oldukça dallı bir sisteme doğru gelişir. Dallanmış veya dallanmamış kalın, dik odunsu bir gövdeye sahiptir. Bitki rengi sarı, yeşil, koyu kırmızımsı mor ve siyaha kadar değişik renklerde olabilir ve olgunluk döneminde farklı tonlara dönüşür.

Bitki tepe bölgesinde küçük çiçekler içeren ve her bir çiçeğin 1 tohum taşıdığı bir panikül (birleşik salkım) ile sonlanır.

Tohumları küçük olduğu için genellikle 1000 dane ağırlığı (3-6 gr.) düşüktür . Quinoa bitkisi uygun olmayan iklim ve toprak koşullarına iyi adapte olabilen bir bitkidir.

Don , kuraklık ve toprak tuzluluğuna (Jacobsen, 2003) yüksek tolerans göstermektedir.

 

KAYNAK : http://www.besniekspres.com/m/gundem-haberleri/2078-ciftci-ozbay-ilcemizde-kinoa-yetistiriyor.html