logo

Ağrı'nın Hamur İlçesinde Kinoa Yetiştiriciliği

AĞRI'NIN HAMUR İLÇESİ'NDE KİNOA YETİŞTİRCİLİĞİ

 

HAMUR İLÇE GIDA TARIM VE HAYVANCILIK MÜDÜRLÜĞÜ

 

İlçe Müdürlüğümüzce Yapılan Kinoa (Quinoa) Denemelerinde Hasada Az Bir Süre Kaldı.

Güney Amerika’da yaklaşık 5000 yıldır yetiştirilen ve tohumu tahıl olarak, yeşil yaprakları ise taze olarak tüketilen kinoa bitkisi, zengin besin değerleri, glütensiz olması, NASA astronotlarının beslenmesinde kullanılması, FAO’nun 2013 yılını “Dünya Kinoa Yılı” ilan etmesi gibi sebeplerle dünyada ve ülkemizde yaygınlaşmakta ve tüketimi artmaktadır.

İlçemizde 5 ve Ağrı merkezde 2, toplam 7 noktada deneme ekimi yapılan kinoa bitkisi başarı ile yetiştirildi. Ekimden önce ahır gübresi verilmiş ve düzenli olarak sulanan parseldeki 90 günlük kinoaların boyu 190 cm' ye ulaşmış durumda. Tahminen 20-25 gün sonra hasat edilebilir duruma gelecekler.

Kinoa kuraklığa dayanıklı ve susuz tarımı yapılabilen bir bitki. Ama ekimden önce toprağın çok ince işlenmesi ve tohumun çok derine ekilmemesi gerekiyor (maksimum 2 cm). İnce işlenmemiş ağır bünyeli topraklarda ve derine ekimlerde çimlenme uzun sürüyor veya çimlenme olmayabiliyor. Yabancı ot mücadelesinin yapılmadığı durumlarda ise bitki çimlenme aşamasında yabancı otlarla rekabet edemeyip gelişimi zayıflıyor ve o tarladan ürün alınamıyor. Ekimden sonraki 60 günlük dönemde mümkünse 2-3 kez çapalama yapmak, hem yabancı otla mücadele hem de toprak havalandırması sağlayarak verimi artıracaktır.

Susuz şartlarda dekardan 200-300 kg verim alınırken, sulu şartlarda bu miktar 500-600 kg'a kadar çıkabiliyor.

Yapılan denemelerde ekimden önce toprağa uygulanan ahır gübresinin, hem toprağı gevşeterek tohum yatağını iyileştirmesi sebebiyle, hem de gübre özelliğiyle gelişimi hızlandırdığı ve bitkiyi boylandırdığı gözlenmiştir.

Özellikle koyun gübresi uygulanan parsel, bu açıdan en başarılı deneme olmuştur.

 

KAYNAK : http://agri.tarim.gov.tr/hamur/Haber/12/Ilce-Mudurlugumuzce-Yapilan-Kinoa-_quinoa_-Denemelerinde-Hasada-Az-Bir-Sure-Kaldi