logo

Bebeğiniz ve Kinoa

Kinoa ülkemizde gün geçtikçe daha popüler hale gelen bir besin. Görüntüsü ve özellikleri nedeniyle tahıl sanılsa da aslında buğdaygillerden olmayıp, bir tür tohum olan kinoa, aslen Güney Amerika’da yetiştirilmektedir.  İçerdiği yüksek miktarda kalsiyum, lif, demir ve folik asitle dünya çapında bebek mamalarında pirinç ve buğdayın yerini alan kinoayı siz de bebek mamalarınızda kullanabilirsiniz.

Bebeğimi kinoayla ne zaman tanıştırabilirim?

Bebeğinizin katı gıdalara geçişinde kinoayla tanışması bir sorun yaratmayacak olsa da, bebeğinizin 8. ayını beklemek olası alerjik reaksiyonları minimize edecektir. 8. aydan itibaren bebeğinizin mamalarında kıvam vermek, veya mamaları daha besleyici hale getirmek adına kinoa kullanabilirsiniz.

Kinoa nasıl pişirilir?

Düşünülenin aksine kinoa pişirmek son derece basittir. Her ne kadar pek çok paketli kinoa daha önceden yıkanmış olsa da, kabuklarında oluşabilecek acımsı tadı tamamen yok etmek adına pişirmeden önce kinoayı sudan geçirmenizi öneririz.

Bu aşamadan itibaren dilerseniz kinoayı su ile pişirmeden önce hafifçe kavurarak daha kuruyemişimsi ve kuvvetli bir tat elde edebilirsiniz.

Kinoayı pişirmek için her 1 su bardağı kinoa için 2 su bardağı suyu bir tencereye dökün. Bir taşım kaynattıktan sonra kinoayı ekleyin ve ocağın altını kısın. Kinoa tohumları şişene kadar arada bir karıştırarak pişirin. Dilerseniz su yerine tavuk suyu da kullanabilirsiniz.

 

KAYNAK : https://sevgilibebek.com/bebeginiz-ve-kinoa/