logo

Bilecikli Çiftçilere Alternatif Kazanç

Bilecik merkeze bağlı Cumalı köyünde yetiştirilen ve Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından astronotların beslenmesinde kullanılan kinoa bitkisinde hasat hazırlığı başladı.

Cumalı Köyünde Yaşar İşlek, Arif Mehmet Karaman, Mehmet Emin Uygun ve Bülent Tepe adlı çiftçiler tarafından 10 dekarlık arazide üretim yapılan kinoa, ekili tarla üzerinde  İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürlüğünde görevli teknik personel tarafından kontrol yapıldı. Çiftçilerin büyük bir merakla gözlemlediği kinoa tarlasında yapılan kontrollerde teknik personeller tarafından çiftçilerle bilgi verildi.

Yetkililer, çiftçilere, astronot yiyeceği olarak bilinen kinoa bitkisinin araziye uyumuna ve verimine bakılarak ilerleyen yıllarda Bilecik çiftçisi için alternatif ürün olarak ekilmesi planlanmakta olduğunu söylenerek, “Kinoa bitkisinin, bilimsel olarak açıklanmış birçok faydalarının yanında çiftçimize iyi bir gelir getireceği öngörülmektedir. Çiftçilerin büyük bir kesimi kıraç tarım üzerinde faaliyet göstermekte ve buğday türü hububat ürünleri tercih edilmekte.

Bu noktada alternatif ürünün önemi ortaya çıkmaktadır. Hem kıraç arazilerin boş kalmasının önüne geçmek hem de alternatif ürünlerle çiftçilerimizin gelir düzeyini arttırmak için çok önemli bir çalışma içerisinde olan önder 4 çiftçimize bu çalışmasından dolayı teşekkür ederiz. Bu çalışmanın diğer çiftçilerimize örnek olunmasını kendi arazilerinde kinoa bitkisini ekerek ülke ekonomisine fayda sağlayacağına inanmaktayız” denildi.

Öte yandan, kinoa hasadının yapılacağı tarlada bitki ile ilgili bilgiler aktaran teknik personel, yakın bir tarihte hasadının yapılacağını bildirdi.

 

KAYNAK : http://www.bilecikolay.com/haber/8339/bilecik-astronotlarin-yiyecegi-adi-ile-bilinen-kinoanin-ilk-hasadina-hazirlaniyor.html