logo

Dünyada Kinoa Çılgınlığı

Avrupa‘da ve Amerika‘da kinoa fırtınası esiyor. Bu çılgınlık, mucize bitki kinoayı, mutfakların her köşesine, her tencereye, her salata kabına taşıyor. Türkiye henüz kinoa ile yeni yeni tanışıyor ama 2013 yılı Birleşmiş Milletler tarafından ‘Kinoa Yılı’ olarak ilan edildi bile…

 

Kinoa nereden geliyor?

Terim olarak ‘kaz ayağı’ anlamına gelen, İngilizce’de ‘quiona’ olarak bilinen bu tahılı Türkiye’de kinoa diye tanıyoruz ya da tanımaya başlıyoruz da diyebiliriz. Kinoa 7 bin yıl önce İnkalar tarafından Latin Amerika’da yetiştirilmiş bir tahıl. Bu tahılın en çarpıcı özelliği ise glutensiz olması. Bu özellik çölyak hastaları için bir mucize. Çünkü kinoanın glutensiz olması rahatlıkla tüketmelerini sağlıyor. Bu sağlıklı ve sevimli tahılcık minik boncuklara benziyor. Kinoa çok fazla suya ihtiyaç duymuyor ve çabucak pişiyor.

 

Kinoa, Güney Amerika’nın Batı Kıyısı’ndaki And Dağları bölgesinde yetişiyor. İnka Uygarlığı İspanyol istilasıyla yok edilmeye çalışılınca kedi pençesi, mantar türleri gibi pek çok faydalı bitkiler de yok edilmiş. Kinoa da bu yararlı bitkilerden sadece biri. Kinoa yok edilmeye çalışılsa da hiçbir zaman kullanımının önüne geçilememiş.

Nasa tarafından uzay uçuşlarında, mürettebatın beslenmesi amacıyla uzay aracında yetiştirilen Kinoa’nın 120 çeşidi olmasına rağmen bilinen 3 çeşidi kullanılıyor. Bunlar beyaz, kızıl ve grimsi renkteki çeşitler.

İnkaların ‘tahıl ana’ olarak adlandırdığı kinoa bir dönem Güney Amerika halkı İnkalarının en önemli besin kaynağıymış. Hatta ilk hasadı imparator tarafından yapılacak kadar manevi değeri yüksekmiş. Aslında modern tıp kinoayı, tarihsel süreci inceleyince yakından tanıdı diyebiliriz… Mayaların uzun ömürlü olmasının ve bilgeliklerinin irdelenmesiyle, kinoanın sırrı da çözülmüş oldu.

Bu antik tahılın kökeni gerçekten çok eski. Kiona, İnka Medeniyeti’nin, mısır ve patates ile birlikte, üç temel gıda maddesinden biri. Kiona, Avrupa’da şimdiden geleceğin süper tahılı (Supergrain) adını almış bile.

 

KAYNAK : http://www.ellerinesaglik.com/dunyada-kinoa-cilginligi/