logo

Kinoa Ardahan'lı Çiftçilerin Umudu Oldu

Bu yıl ilk kez ekilen ve hasadı yapılmaya başlanan Kinoa bitkisinin verimli olması Ardahanlı çiftçilerin umudu haline geldi.

 

Ardahanlı çiftçilere alternatif kazanç kapısı olma konumuna gelen Kinoa bitkisinde hasat dönemi başladı. Ardahan merkeze bağlı Açıkyazı köyünde Eren Polat isimli çiftçi tarafından deneme amaçlı yetiştirilen ve Amerika Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından astronotların beslenmesinde kullanıldığı belirtilen ’Kinoa’ bitkisinde başlayan hasadın verimli olması, burada farklı gelir kaynağı elde etme olanağı sağladı. 


Açıkyazı Köyünde Eren Polat, 4 dekarlık arazide üretim yapılan Kinoa bitkisini internetten araştırdığını ve sonrasında da denemeye karar verdiğini söyleyerek, Kinoa bitkisini internette araştırdım. 4000 rakım yüksekliğe kadar yetişebileceğini öğrenince bu bitkiyi ekmeye karar verdim. Bu yıl deneme amaçlı ürünü ektik. Bu ürünü beklenen düzeyde pazarlayabilirsek, daha sonraki yıllarda üretimi profesyonel bir şekilde yapmayı düşünüyoruz.’’ beyanında bulundu.


4 dönümlük arazi üzerinde deneme maksadıyla Kinoa bitkisini ektiklerini ifade eden Polat, Bakımı ve çapası yapılan ürünlerde verimin çok yüksek olduğunu görüyoruz. Çapası yapılmayan ve bakımı olmayan ürünler ise bodur kaldı. Amatör olarak ilk kez denediğimiz bu üründen para kazanırsak, geliri iyi olursa ve pazarlama alanı da bulursak, gelecek yıl 30 dönüm arazide ekim yapmayı hedeflemekteyiz. dedi.
Ardahan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Tarım Müdürlüğü yetkililerinden destek beklediklerini de vurgulayan Polat, “Kinoa ürününün ilimiz genelinde yetiştirilmesi için öncülük yapmış durumdayız. Bu ürünün yetiştirilmesine ağırlık verilmesiyle çiftçiler olarak önemli bir gelir kaynağı elde etme imkanına kavuşmuş olacağız” diyerek, bu dalda teşvik destekleri almak için girişimlerde bulunacaklarını söyledi.

 

KAYNAK : http://www.23subatgazetesi.org/hasadi-yapilan-kinoa-bitkisinin-verimli-olmasi-ardahanli-ciftcilerin-umudu-haline-geldi--9304.html