logo

Raflarda Yerli Kinoa Rüzgarı

Ulusal gıda firmaları tarafından zincir marketlerde satışı yapılan kinoada yerli ürün rüzgarı.

Derneğimiz raflarda kinoa satışı yapan firmalarla ortaklaşa yürüttüğü projelerde hem ülkemiz kinoa üreticilerinin ürünlerini pazarlamasını sağlıyor hemde alım yapan firmaların istedikleri kalite ve özelliklerde ürünleri yurtdışı yerine kolayca ülke içinden temin etmesini sağlıyor. 

Ülkemizde yaşanan kinoa tüketimi patlamasının ardından Güney Amerika'dan getirilen ürünlerin hızlıca tükenmesi, yeni sevkiyat sürelerinin ise 3 ayı bulmasından ötürü yerli üretim kinoalar firmalar için ön plana çıkmaya başladı. Üreticilerden kabul edilen numuneler sonrasında istenilen kalite standartlarına uygun ürünler firmalar tarafından alınmaya başlandı. Aynı zamanda marketlerde yürütülen reklam çalışmalarında yerli üretim kinoaya vurgu yapılıyor. 

Yakın zamanda imzalanacak anlaşmalarla 2017 yılının alım miktarları belli olacağından, bu yıl derneğimizin koordine ettiği 4500 dekarlık üretim projesi için önümüzdeki yılın planları belirlenecektir. Üreticilerimiz bizlerle temasa geçip derneğimize ön başvuruda bulunabilirler.

Gelen taleplerde özellikle kırmızı ve siyah çeşitlerde önemli açıklar olup bunun yanı sıra opak beyaz ürünler oldukça talep görmektedir. Ellerinde ürünleri olan üreticilerimiz ise yine derneğimizle irtibata geçebilirler.