HABERLER
Antalya'da Kinoa Çalıştayı

Türkiye Kinoa Yetiştiricileri Derneği (TUKİYED) olarak; T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımıza bağlı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğümüzün, “Itri ve Tıbbi Bitkiler ile Boya Bitkileri Yetiştirilmesinin Geliştirilmesi Projesi” kapsamında, 12-15 Kasım 2017 tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirilen çalıştaya katıldık.

Önemli bir ihraç ürünü olan Kinoa konusunda, 71 İl Tarım Müdürlüğümüze, Bakanlığımız bünyesindeki çeşitli genel müdürlüklerimize ve Tarımsal Araştırma Enstitülerimize seminerler verdik.

Program kapsamında Türkiye Kinoa Yetiştiricileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanımız Can Temizel, Kinoa’nın destekleme kapsamına alınması, ihracatı, iç pazarda anlaşma imzalanan işbirliği yaptığımız firmalar, satış kanalları ve pazarı, illegal tohumculuk yapan firmalar ile mücadele için Bakanlık ile ortak yürütülen çalışmalar ve Kinoa için genel tarımsal yetiştiricilik standartları konusunda bir konuşma yaptı.

Kinoa’nın fabrika ortamında işlenmesi ve standartları konusunda sözlerini sürdüren Temizel, bu konuda bir tebliğ taslağının yakında bakanlığımıza sunulacağını söyledi.

Dernek Başkan Yardımcımız Ogün Kurt ise; Kinoa Yetiştiriciliği konusunda sertifikalı tohum kullanımı, gübreleme, preparat kullanımı, zararlılarla mücadele, ihracat rakamları konularında detaylı bir sunumla bilgi verdi.

İl müdürlüklerimiz ile soru cevap şeklinde devam eden oturumlar, kapsamlı paylaşımlarla sürdürüldü.

Türkiye Kinoa Yetiştiricileri Derneği (TUKİYED) olarak; Tarım Kredi Kooperatifleri Trakya Bölge Kooperatifleri ile yaptığımız sözleşmeli ekim modeli, bakanlık taşra teşkilatı tarafından büyük ilgi gördü. Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği ve Tareks ile yürüttüğümüz ve tüm Türkiye sathında uygulanacak yeni yapı, ilgili çalıştay kapsamında bakanlık personeline duyuruldu. TAREKS ile yapılan kapsamlı çalışmalar anlatıldı.

Oldukça kıymetli paylaşımların ve eğitimlerin yapıldığı çalıştayda; benzer çalışmaların bölgesel etkinliklerle de arttırılması karara bağlandı.

 

   

Kinoa Yetiştiricileri Derneği ©2017 Tüm Hakları Saklıdır.
İşte Kobi Hazır Web Sitesi