KİNOA ALIMI

KİNOA ALIM

Türkiye Kinoa Yetiştiricileri Derneği olarak ve işbirliği yaptığımız firmalarca üreticilerimizden kinoa alımları devam etmektedir. 
 

 

 

UYARI: Dernek üreticilerimizin hasat sonrası derneğimize 0212 963 0066 nolu telefondan ulaşıp anlaşmalı laboratuvarımıza ürün numunesi göndermesi gerekmektedir. Dernek üreticisi olmayanların numune kabulleri yapılmamaktadır.

 

Kinoa Alım Süreci Nasıl İlerliyor?
Derneğimiz bünyesinde üretim yapan çiftçilerimiz hasat sonrası ürünlerini %13 rutubetin altına kurutmak ile mükelleftir.
Üretici derneğimiz ile irtibata geçerek hasat kaydı açtırır ve anlaşmalı laboratuvarımıza ürünün tamamını temsil eden 1 kilogramlık bir numuneyi gönderir. 
Ürün laboratuvara ulaştıktan sonra 3 iş günü içerisinde hem üreticiye hemde dernek bünyesinde alım yapan tüm firmalara ürüne ait analiz sonucu bilgi geçilir.
Üretici bizzat yerinde ziyaret edilerek ürünün son kontrolü yapılır ve peşin bir şekilde ödeme yapılarak süreç tamamlanır.

 

Kinoa Fiyatları Neye Göre Belirleniyor?
Kinoa fiyatları ürünün ihtiva ettiği fire oranı düşülerek (yabancı madde, ot tohumu, çepel, yaprak vb.) tane boylamasına göre belirlenmektedir. Tane boylama esası 3’e ayrılır;
1.Kalite İri Tane
2.Kalite Orta Tane
3.Kalite Küçük Tane
Ürünün tane kalitesi sezon içerisinde yapılan bitki bakımları (gübreleme vb.) ve arazi koşullarına göre değişmektedir. Bakımı iyi yapılan bir üründe iri tane oranı her zaman daha yüksektir, bu da fiyatlamayı direkt olarak etkiler.

 

Tane Kalitelerinin Fiyatlaması Neye Göre Belirleniyor?
Çiftçilerimizden gelen ürünler işleme tesisinde tüm yabancı maddelerden ayrıştırıldıktan sonra boylama ve hafif tane makinalarıyla 3 sınıfa ayrılarak işlemesi o şekilde gerçekleşmektedir. Bazı sektörler (bakliyat gibi) iri tane ürüne ihtiyaç duyarken bazı sektörler orta taneye bazıları ise (un gibi) ince taneye ihtiyaç duymaktadırlar. Tane iriliklerine göre belirlenmiş bir fiyat çarpanı politikası bulunmaktadır. Bu çarpanlar sektörlerin rantabl çalışabildikleri reel rakamlar göz önüne alınarak belirlenmektedir. Aşağıda örnek hesap tablosuna ulaşabilirsiniz.

 

FİYATLAMA TABLOSU
TANE KALİTESİ YÜZDE FİYATLAMA
1.Kalite İri Tane  
2.Kalite Orta Tane  
3.Kalite İnce Tane  
Fire  
BRÜT FİYAT    

 

Not: Yasal düzenlemeler gereğince brüt fiyat üzerinden %2 stopaj, %0,2 borsa kesintisi yapılmaktadır. Ayrıca üreticinin Bağ-Kur borcu var ise Bağ-Kur kesintisi de yapılmaktadır.

Türkiye Kinoa Yetiştiricileri Derneği ©2017 Tüm Hakları Saklıdır.
İşte Kobi Hazır Web Sitesi