KİNOA TARIMI

Kinoa’da Uygun Tohum Çeşidi Tespiti

Araziye ekilecek tohum çeşitini belirlerken iklimsel yapı ve sulama şartları göz önünde bulundurulmalıdır. Kinoa her ne kadar adaptasyon kabiliyeti yüksek bir bitki olsada, ülkemiz yüzölçümü çok büyük olduğundan ortaya iklimsel farklılıklarda çıkmaktadır. Bu durumda gözlemlenen tecrübe Adana Çukurova’da yetişip oldukça iyi verim veren bir çeşidin Samsun Çarşamba Ovası’nda aynı verimi vermemesi veya aynı kaliteyi yakalayamaması olarak ön plana çıkmıştır. Çiftçimizin en üst düzeyde gelir etmesini sağlayabilmek için verim ve kalite çok önemlidir. Yürütülen tohum tespit çalışmalarında tohum tercihi yapılırken 2 ana etmene dikkat etmekteyiz;


•    Ekim yapılacak bölgenin iklimsel şartları,
•    Kuraklık halinde sulama imkanın olup olmaması.


Derneğimiz tarafından şu anda 5 elit tohum çeşidinin tedariği sağlanmaktadır. Ayrıca 3 yeni çeşidin 2017’de ilk denemeleri yapılmaya başlanmış, gerekli çalışmalar bittiğinde geçer notu alan çeşit olması halinde çiftçilerimizin hizmetine sunulacaktır. Şuanda derneğimiz bünyesinde yetiştirilmekte olan çeşitlere ait bilgiler aşağıda yer almaktadır; 


MENTAL
Hasat Süresi: Ort. 120 Gün

 


VALIENTE
Hasat Süresi: Ort. 120 Gün

 


ROYAL
Hasat Süresi: Ort. 130 Gün

 


TITAN
Hasat Süresi: Ort. 110 Gün

 


ARWEN
Hasat Süresi: Ort. 130 Gün

 

ÖNEMLİ NOT: İLGİLİ ÇEŞİTLERİN TÜM TÜRKİYE VE ORTADOĞU HAKLARI DERNEĞİMİZE AİT OLUP BU ÇEŞİTLERİ YALNIZCA DERNEĞİMİZDEN TEMİN EDEBİLİRSİNİZ.

AYRICA DERNEĞİMİZ VE ORTAKLAŞA ÇALIŞMA YÜRÜTTÜĞÜ FİRMALAR YALNIZCA BU ÇEŞİTLERLE ÜRETİM YAPMIŞ ÇİFTÇİLERİN ÜRÜNLERİNİ SATIN ALMAKTADIRLAR.

DİĞER ÇEŞİTLERLE YAPILAN ÜRETİMLERDE ÇIKAN MAHSÜL RENK, KALİBRE VE KITIR KALMASI SEBEPLERİYLE DERNEK YÖNETİM KURULUMUZUN  02/02/2016 TARİHLİ 2016/07 KARARI ESASINCA TAMAMEN DURDURULMUŞTUR.

 

İLLERE GÖRE KİNOA TOHUM ÇEŞİTLERİ

Yukarıdaki harita illerin genel iklimsel şartları göz önüne alınarak sulamasız tarımda hangi çeşit Kinoa tohumunun ekilmesinin daha doğru olacağını açıklamak üzere hazırlanmıştır. Ancak ekim yapılacak arazide sulama imkanı var ise veya arazi bir geçiş ikliminde yer alıp civar bölgelere göre daha fazla yağış alıyor ise tercih edilmesi gereken tohum çeşidi değişkenlik gösterebilir. Örneğin Titan isimli çeşit yüksek sıcaklıklara ve kuraklığa daha dayanıklı iken verim kapasitesi diğer çeşitlere göre daha düşüktür. Şayet Titan ekilmesi gereken bölgede sulama imkanı var ise Valiente isimli çeşidinin ekimi de yapılabilir.


Yukarıda ki tablo öneri niteliği taşımakta olup detaylı bilgi almak isteyen üreticilerimiz derneğimiz 0212 963 0066 ‘’Çiftçi Danışma Hattı’’ndan bilgi alabilirler.

 

 

 

 

 

 

Kinoa Yetiştiricileri Derneği ©2017 Tüm Hakları Saklıdır.
İşte Kobi Hazır Web Sitesi