KİNOA TARIMI

Ülkemizde Kinoa Tarımının Başlangıcı ve Derneğimizin Katkıları

Türkiye'de Kinoa Tarımının Başlaması ve Yaygınlaşması

 

Ülkemizde Kinoa üretimi, 2010 yılında bu ürünü ilk kez duymuş çiftçiler tarafından başlatılmıştır. Aynı süre zarfında üniversiteler ve araştırma enstitüleri tarafından yürütülen araştırmalarla; Kinoa'nın ülkemiz koşullarına adapte olan çeşitleri belirlenmeye, verim odaklı bitki besleme programları ve ekim dönemleri tespit edilmeye başlanmıştır. 2015 yılına gelinirken aradan geçen 4 yıllık süreçte, Kinoa üretimini başarıyla sonuçlandıran profesyonel üreticiler ortaya çıkmaya, 2015 yılından itibaren ise ticari boyutta üretim modellerine geçilmeye başlanmıştır.

 

Kinoa Yetiştiricileri Derneği, 2015 yılında faaliyetlerini bireysel olarak yürüten çiftçiler tarafından resmi olarak kurulmuştur. Ürünün ülkemizde kimler tarafından üretilmekte olduğunun bilinmesinin zorluğu, üreticilerden gelen ürünlerde belli bir standart olmaması ve en önemlisi gerçek anlamda Kinoa üretimi yapan çiftçi kitlelerinin haricinde ürünü henüz yeni araştıran, ilk kez üretmek isteyen, piyasasıyla ilgili bilgi almak isteyen yüzlerce çiftçinin bilgi ihtiyacı neticesinde ortada ciddi anlamda çözümsüzlük meydana gelmeye başlamıştır. Çiftçilerimizin bilgi alma talepleri son derece doğal ve makul bir istektir. Ancak bu duruma firmalar gözünden bakıldığında işleyen bir sanayinin; hızlı, güvenilir ve devamlılığı olan bir şekilde ürün ihtiyacı vardır. Bu yüzden derneğimiz üretim ve tüketimin devamlılığı için üreticileri doğru bir şekilde yönlendirmeyi, sektöre global olarak geçerli olan standartları yerleştirmeyi hedefleyen bir doğrultuda bilinçlendirme çalışmaları yürütmektedir.

 

Ayrıca bu süre zarfında Kinoa üzerinde gerek tarım gerekse gıda kanadında bilimsel çalışmalarını yürüten akademisyenlerde derneğimizin üyeleri arasına katılmaya ve derneğimizin bilgi ve deneyim destekleriyle çalışmalarına devam etmektedirler. Bilimsel araştırma olmadan bir iş kolu daha ileriye taşınamaz. Bir iş kolunda uluslararası boyutta başarılı olmak isteniyorsa milli ve özgün değerler yaratılması gerekir. Bu hususta Kinoa Yetiştiricileri Derneği, Kinoa sektörüyle alakalı yürütülen tüm projelere açık destek sağlamaktadır.

 

 

Teknik Hizmet

 

2018 yılına gelindiğinde Türkiye'nin dört bir yanından çiftçilerimiz kinoa üretimi yapmaktadır. Çiftçilerimiz, Türkiye'nin neresinde olurlarsa olsunlar 365 gün boyunca derneğimiz teknik personelerinden tüm sorularına yanıt almaktadırlar. Belirli dönemlerde rutin olarak çiftçi ve arazi ziyaretleri gerçekleştiren dernek ekibimiz, ayrıca ihtiyaç duyulması halinde ivedi arazi kontrolleri de gerçekleştirmektedirler. Derneğimizin kurguladığı denklemin sonunda, amaç çiftçi refahına katkı sağlayabilmektir. Bu denklemin çalışabilmesi için yüksek rekolte ve kaliteli ürün üretimi elzemdir. O yüzden uygun tohumların kullanımı için bilgi tedariğinden, çiftçilerimize yer hazırlığı, bitki besleme programları, dar ve geniş yapraklı otlar ile mücadele, zararlılar ile mücadele, hasat ve eleme konularına kadar tüm sezonu kapsayan geniş bir yelpazede teknik hizmet sunulmaktadır. Ülkemiz tarımına ilk kez kazandırılmış bir üründe Kinoa Yetiştiricileri Derneği'nin kısa zamanda yakaladığı başarının sırrı çiftçi odaklı çalışmalarında yatmaktadır.

 

2017'de ilk kez Tarım Kredi Kooperatifleri ile ortaklaşa başlatılan çalışmada TKK vasıtasıyla üreticilerden ürün satın alınmaya da başlanmıştır. Bu vesileyle Tarım Kredi Kooperatifleri desteğiyle çiftçilerimize yeni bir satış kanalı açılmıştır. 

 

Kinoa Yetiştiricileri Derneği'nin faaliyetleriyle şekillenen ve kısa zaman zarfında başlı başına kazançlı bir sektör haline gelen Kinoa üretimi, pazarın da büyümesiyle beraber daha hızlı bir şekilde gelişmektedir.  Kinoa Yetiştiricileri Derneği'nin en temel görevi; çiftçilerimizin planlı, kaliteli ve verimli bir şekilde Kinoa üretimi yapmalarını sağlamak, bu vesileyle de çiftçilerimizin diğer ürün çeşitlerine göre daha fazla gelir ve kazanç elde etmelerini sağlamaktır. Bu denklemi oluşturabilmek ve korumak adına; yerinde teknik hizmet, bilgilendirme toplantıları, bitki besleme programları, bakanlık nezdinde görüşmeler, yurtdışından bilgi transferi gibi bir çok alanda yoğun çabalar sarfedilmektedir. O yüzden, kendi çiftçilerimizin önüne geçecek ve oluşturulan bu denklemlerin dışına çıkacak şekilde derneğimiz bilgisi dışında yürütülen faaliyetlere bir destek sağlamamız söz konusu değildir. Derneğimiz tüm ülke menfaatlerini gözetmekle beraber sektörel değerleri de korumakla mükelleftir.

 

Önemle altını çizmek isteriz ki; derneğimizin güncel adresi ve merkezi İstanbul/Bayrampaşa'da bulunmaktadır. Anadolu'da veya Trakya'da herhangi yetkilendirilmiş bir temsilcimiz veya alt oluşumumuz bulunmamaktadır. Gerek yerinde bilgi almak gerekse yüzyüze görüşmek isteyen başta çiftçilerimiz olmak üzere tüm konuklarımızın, yetkililerimizle görüşebilmesi için dernek telefonlarımızdan bizlere ulaşarak randevu almaları gerekmektedir.

 

 

Kinoa Yetiştiricileri Derneği ©2017 Tüm Hakları Saklıdır.
İşte Kobi Hazır Web Sitesi