KİNOA TARIMI

Ülkemizde Kinoa Tarımının Başlangıcı ve Derneğimizin Katkıları

Türkiye'de Kinoa Tarımının Başlaması ve Yaygınlaşması

 

Ülkemizde Kinoa üretimi, 2010 yılında bu ürünü ilk kez duymuş çiftçiler tarafından başlatılmıştır. Aynı süre zarfında üniversiteler ve araştırma enstitüleri tarafından yürütülen araştırmalarla; Kinoa'nın ülkemiz koşullarına adapte olan çeşitleri belirlenmeye, verim odaklı bitki besleme programları ve ekim dönemleri tespit edilmeye başlanmıştır. 2015 yılına gelinirken aradan geçen 4 yıllık süreçte, Kinoa üretimini başarıyla sonuçlandıran profesyonel üreticiler ortaya çıkmaya, 2015 yılından itibaren ise ticari boyutta üretim modellerine geçilmeye başlanmıştır.

 

Türkiye Kinoa Yetiştiricileri Derneği, 2015 yılında faaliyetlerini bireysel olarak yürüten çiftçiler tarafından resmi olarak kurulmuştur. Yakın zaman içerisinde ülkemizde ürün ihtiyacının iyiden iyiye artması sebebiyle derneğimize çok sayıda firma ürün satın almak üzere başvurmaya başlamış, üreticilerden ürün toplayan firmalar ard arda dernek bünyesine katılmaya başlamışlardır. Ürünün ülkemizde kimler tarafından üretilmekte olduğu, üreticilerden gelen ürünlerde belli bir standart olmaması ve en önemlisi gerçek anlamda Kinoa üretimi yapan çiftçi kitlelerinin haricinde ürünü henüz yeni araştıran, ilk kez üretmek isteyen, piyasasıyla ilgili bilgi almak isteyen yüzlerce çiftçinin bu firmalarla irtibata geçmesi neticesinde ortada ciddi anlamda çözümsüzlük meydana gelmeye başlamıştır. Çiftçilerimizin bilgi alma talepleri son derece doğal ve makul bir istektir. Ancak bu duruma firmalar gözünden bakıldığında işleyen bir sanayinin; hızlı, güvenilir ve devamlılığı olan bir şekilde ürün ihtiyacı vardır. Bu yüzden derneğimiz başta bir çiftçi derneği olarak kurulsa da zaman zarfında bu ürünü temin etmek isteyen firmalarında üyesi olduğu, her iki kesimi de koruyan, sektöre belirli standartları yerleştiren, piyasa yapıcı bir kurum haline dönüşmeye başlamıştır. Son dönemlerde ise Türk Kinoası'nın uluslararası pazar ile buluşmaya başlamasından ötürü yurtdışından ürün temin etmek isteyen firmalarda derneğimiz çatısı altında buluşmaya başlamışlardır.

 

Ayrıca bu süre zarfında Kinoa üzerinde gerek tarım gerekse gıda kanadında bilimsel çalışmalarını yürüten akademisyenlerde derneğimizin üyeleri arasına katılmaya ve derneğimizin gerek bilgi ve deneyim gerek ise mali destekleriyle çalışmalarına devam etmektedirler. Bilimsel araştırma olmadan bir iş kolu daha ileriye taşınamaz. Bir iş kolunda uluslararası boyutta başarılı olmak isteniyorsa milli ve özgün değerler yaratılması gerekir. Bu hususta Türkiye Kinoa Yetiştiricileri Derneği, Kinoa sektörüyle alakalı yürütülen tüm projelere açık destek sağlamaktadır.

 

 

Teknik Hizmet, Kazançlı Üretim, Ürün Alımları

 

2017 yılına gelindiğinde derneğimiz bünyesinde 550 çiftçimiz tarımsal üretim yapmaktadır. Çiftçilerimiz, Türkiye'nin neresinde olurlarsa olsunlar 365 gün boyunca derneğimiz teknik personelerinden tüm sorularına yanıt almaktadırlar. Belirli dönemlerde rutin olarak çiftçi ve arazi ziyaretleri gerçekleştiren teknik ekiplerimiz, ayrıca ihtiyaç duyulması halinde ivedi arazi kontrolleri de gerçekleştirmektedirler. Derneğimizin kurguladığı denklemin sonunda amaç istenilen çiftçi refahına ulaşmaktır. Bu denklemin çalışabilmesi için yüksek rekolte ve kaliteli ürün üretimi elzemdir. O yüzden elit tohumların kullanımından, çiftçilerimize yer hazırlığı, bitki besleme programları, dar ve geniş yapraklı otlar ile mücadele, zararlılar ile mücadele, hasat ve eleme konularına kadar tüm sezonu kapsayan geniş bir yelpazede teknik hizmet sunulmaktadır. Ülkemiz tarımına ilk kez kazandırılmış bir üründe Türkiye Kinoa Yetiştiricileri Derneği'nin kısa zamanda yakaladığı başarının sırrı çiftçi odaklı çalışmalarında yatmaktadır.

 

Çiftçilerimiz tarafından haklı olarak en çok sorulan soru üretilen ürünün nereye pazarlanacağı yönündedir. Derneğimiz bünyesinde bulunan iktisadi işletmesi vasıtasıyla üreticilerimizden direkt ürün alımları yapmaktadır. 2016 yılına kadar sadece derneğimiz bünyesinde faaliyet gösteren firmalar alım yapmaktayken bu firmalara ek olarak derneğimiz alımlara direkt olarak katılmaktadır. 2017 yılında ilk Temmuz ayında alımlarına başlayan derneğimiz 2 aylık kısa süre zarfında üreticilerinden 470 ton ürün alımı yapmış ve piyasa yapıcı ana unsur görevini yerine getirmiştir. Derneğimiz tarafından satın alınan ürünler anlaşmalı tesislerde işlenip piyasaya arz edilmekte veya kırım yapılmadan talep eden sanayi firmalarına devredilmektedir.

 

Ayrıca 2017'de ilk kez Tarım Kredi Kooperatifleri ile ortaklaşa başlatılan çalışmada TKK vasıtasıyla üreticilerden ürün satın alınmaya da başlanmıştır. Bu vesileyle Tarım Kredi Kooperatifleri desteğiyle dernek çiftçilerimize yeni bir satış kanalı açılmıştır. TKK ile yapılan anlaşma gereğince toplanılan ürünler yalnızca derneğimizin belirttiği çiftçilerden alınmaktadır.

 

Türkiye Kinoa Yetiştiricileri Derneği'nin faaliyetleriyle şekillenen ve kısa zaman zarfında başlı başına kazançlı bir sektör haline gelen Kinoa üretimi, pazarın da büyümesiyle beraber daha hızlı bir şekilde gelişmektedir. Ancak derneğimiz bünyesinde üretim yapmayan, dernek nezdinde herhangi bir faaliyeti bulunmayan çiftçilerimize gerek teknik destek gerek ise ürünlerinin satın alınması konularında hizmet vermemekteyiz. Türkiye Kinoa Yetiştiricileri Derneği'nin en temel görevi; çiftçilerimizin planlı, kaliteli ve verimli bir şekilde Kinoa üretimi yapıp bu ürünün piyasada hızlı, sorunsuz ve değerinde işlem görmesi sağlamak, bu vesileyle de çiftçilerimizin diğer ürün çeşitlerine göre daha fazla gelir ve kazanç elde etmelerini sağlamaktır. Bu denklemi oluşturabilmek ve korumak adına; yerinde teknik hizmet, uygun tohum çeşitlerinin temini, bilgilendirme toplantıları, bitki besleme programları, bakanlık nezdinde görüşmeler, yurtdışından bilgi transferi, pazarlama faaliyetleri gibi bir çok alanda yoğun çabalar sarfedilmektedir. O yüzden, kendi çiftçilerimizin önüne geçecek ve oluşturulan bu denklemlerin dışına çıkacak şekilde derneğimiz bilgisi dışında yürütülen faaliyetlere bir destek sağlamamız söz konusu değildir. Derneğimiz tüm ülke menfaatlerini gözetmekle beraber öncelikle kendi paydaşını korumakla mükelleftir.

 

Önemle altını çizmek isteriz ki; derneğimizin güncel adresi ve merkezi İstanbul/Levent'te bulunmaktadır. Anadolu'da veya Trakya'da herhangi yetkilendirilmiş bir temsilcimiz veya alt oluşumumuz bulunmamaktadır. Gerek yerinde bilgi almak gerekse yüzyüze görüşmek isteyen başta çiftçilerimiz olmak üzere tüm konuklarımızın, yetkililerimizle görüşebilmesi için dernek telefonlarımızdan bizlere ulaşarak randevu almaları gerekmektedir.

 

 

Kinoa Yetiştiricileri Derneği ©2017 Tüm Hakları Saklıdır.
İşte Kobi Hazır Web Sitesi