KURUMSAL

Hakkımızda

HAKKIMIZDA

 

Türkiye Kinoa Yetiştiricileri Derneği, 2015 yılında faaliyetlerini bireysel olarak yürüten çiftçiler tarafından resmi olarak kurulmuştur. Yakın zaman içerisinde ülkemizde ürün ihtiyacının iyiden iyiye artması sebebiyle derneğimize çok sayıda firma ürün satın almak üzere başvurmaya başlamış, üreticilerden ürün toplayan firmalar ard arda dernek bünyesine katılmaya başlamışlardır.

 

Şuanda Dernek Başkanlığı görevi Sn. Can Temizel tarafından yürütülmektedir. Memleketi Çankırı olan Temizel ilk ve orta eğitimini Türkiye’de gördükten sonra yüksek eğitimini Amerika’da bulunan Preston Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Bilişim, inşaat ve tarım sektörlerinde kendi faaliyetlerini yürüten Temizel, derneğimize 2015 yılından bu yana başkanlık etmekte olup ileri seviyede İngilizce, İspanyolca ve Arapça bilmektedir.

 

Derneğimizin Başkan Yardımcılığı görevini ise Sn. Ogün Kurt üstlenmektedir. Üniversite öğrenimini Anadolu Üniversitesi’nde tamamlayan Kurt, yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Tarım ve gıda sektörlerinde faaliyetlerini yürüten Kurt ileri derecede İngilizce ve Almanca bilmektedir.

 

Derneğimiz bünyesinde faaliyet gösteren 6 ana bölüm bulunmaktadır;

 

  • Yönetim Kurulu
  • Onur Kurulu
  • Danışma Kurulu
  • Bilim ve Araştırma Kurulu
  • Tarımsal Üretim ve Pazarlama Kurulu
  • Dış İlişkiler Kurulu
  • Denetim Kurulu

 

Derneğimiz bünyesinde 2017 yılı itibariyle 550 çiftçimiz tarımsal üretim yapmaktadır. 2018 yılında ise bu rakamın 1000’e çıkarılması hedeflenmektedir.

 

Derneğimiz bünyesinde bulunan iktisadi işletmesi vasıtasıyla üreticilerimizden direkt ürün alımları yapmaktadır. 2016 yılına kadar sadece derneğimiz bünyesinde faaliyet gösteren firmalar alım yapmaktayken bu firmalara ek olarak derneğimiz alımlara direkt olarak katılmaktadır. 2017 yılında ilk Temmuz ayında alımlarına başlayan derneğimiz 2 aylık kısa süre zarfında üreticilerinden 470 ton ürün alımı yapmış ve piyasa yapıcı ana unsur görevini yerine getirmiştir. Derneğimiz tarafından satın alınan ürünler anlaşmalı tesislerde işlenip piyasaya arz edilmekte veya kırım yapılmadan talep eden sanayi firmalarına devredilmektedir.

 

Ayrıca 2017'de ilk kez Tarım Kredi Kooperatifleri ile ortaklaşa başlatılan çalışmada TKK vasıtasıyla üreticilerden ürün satın alınmaya da başlanmıştır. Bu vesileyle Tarım Kredi Kooperatifleri desteğiyle dernek çiftçilerimize yeni bir satış kanalı açılmıştır. TKK ile yapılan anlaşma gereğince toplanılan ürünler yalnızca derneğimizin belirttiği çiftçilerden alınmaktadır.

Türkiye Kinoa Yetiştiricileri Derneği ©2017 Tüm Hakları Saklıdır.
İşte Kobi Hazır Web Sitesi